מדריך אינטרנטי בתחום הפנסיה

פנסיה

טיפול וסיוע בגיל השלישי

סיעוד בפנסיהכאשר אדם מזדקן או הופך לסיעודי, חשובה לו מאוד תחושת הביטחון והערך העצמי. כולנו רוצים להזדקן בכבוד ולדעת שכאשר נזדקק לטיפול רפואי או להשגחה סיעודית, נוכל לקבל את הטיפול הטוב ביותר, ללא פשרות ומבלי להשקיע סכומי עתק או ליפול לנטל כלכלי על ילדינו. קוראים לזה ביטוח סעודי והיום זה כבר לא מותרות.

כאשר אדם מגיע לגיל השלישי, מצבו הבריאותי והתפקודי עלול להיפגע. עקב כך הוא זקוק לטיפול והשגחה צמודים ולא פחות מזה לתחושת ביטחון וסיוע מיידי במקרה של מצוקה. כאשר אתה צעיר וחזק, לא תמיד נוח לך לחשוב על הימים בהם לא תהיה בשיא כוחך, אולם תכנון מקדים והסתכלות ארוכת טווח, יכולים לשנות את התמונה בעת שתזדקק לסיוע.

אדם סיעודי מוגדר כאדם אשר אינו יכול לבצע לבדו פעולות יום יומיות פשוטות, כמו אכילה או רחצה, כאשר תנועתיותו מוגבלת, הוא מפגין אי יכולת שליטה בצרכים או נמצא במצב תפקודי ירוד, עקב התדרדרות מצבו הבריאותי.

קשישים רבים מגיעים למצב בו הם זקוקים להשגחה וסיוע צמוד, בביצוע הפעולות הפשוטות ביותר. חלקם עדיין צלולים ועוסקים בפעולות קוגניטיביות ולפיכך מעדיפים שלא לעזוב את ביתם ולעבור לדיור מוגן. בעבור אלה מהווה ביטוח סיעודי קשר הצלה המאפשר להם להמשיך להתנהל בביתם, בסביבה מוכרת, יחד עם קבלת העזרה לה הם זקוקים.

בכלל תחושת ביטחון חשובה מאוד בגיל השלישי. קשיש אשר מתגורר בגפו או עם מטפלת, חייב לדעת שכאשר יחוש ברע או יקלע למצב בעייתי או מצוקה כלשהי, יוכל להזעיק עזרה ולקבל תמיכה מיידית. זו הסיבה שקשישים רבים בוחרים להתחבר ללחצן מצוקה, כך שיוכלו להתריע ולקבל סיוע בכל סיטואציה אשר גורמת להם לחוש במצוקה. כיום ניתן למצוא מגוון רחב של לחצני מצוקה ושירותי מוקד מצוקה, אשר תפקידם לטפל באירוע, להרגיע, ללוות, לסייע ולהבטיח בקרה וסיוע בכל עת.

חושבים על ביטוח סיעודי, הנה כמה דברים שאתם חייבים לדעת

אני ואשתי חושבים לעשות ביטוח סיעודי, אולם אנו מתלבטים בין ביטוח סיעודי פרטי, לביטוח סיעודי קולקטיבי. מה היתרון של כל אחד מסוגי הביטוחים ?

ביטוח סיעודי קולקטיבי מוצא כיום בעיקר דרך קופות החולים, במסגרת הביטוחים המשלימים. היקף ומשך הכיסוי שלו, עלולים להיות מוגבלים ולכן מומלץ מאוד לברר מראש מה הוא כולל, מה קורה עם מצבכם הבריאותי הורע במשך השנים ובכלל להבין למה אתם זכאים. ביטוח סיעודי פרטי לעומת זאת מספק כיסוי רחב יותר וניתן לעשותו דרך חברות ביטוח פרטיות. לביטוח סיעודי קולקטיבי יתרון של מחיר, אולם כשמדובר בטיפול וסיוע בזמנים בהם לא תוכלו לתפקד בכוחות עצמכם, חשוב לדעת איזה מענה תקבלו.

האם חוק הסיעוד נותן מענה לקשישים סיעודיים והאם המדינה משתתפת באשפוז במוסד סיעודי חוק

הסיעוד מאפשר לקשיש, העומד בקריטריונים הנהוגים על פי המוסד לביטוח לאומי, לקבל סיוע של מטפל בביתו, למשך תקופת זמן של כ- שעתיים שלוש ביום. למשך כ5 ימים בשבוע. ישנם קשישים אשר זקוקים להשגחה כל שעות היום והלילה. בעבורם מדובר בפתרון חלקי ולא ממצא ולכן כל שאר הנטל הטיפולי או הכלכלי, נופל על המשפחה. בכל הנוגע לאשפוז, המדינה אינה מכירה באשפוז סיעודי בחוק הבריאות ולכן אינה משתתפת בהוצאות האשפוז, אולם במקרה של מצב כלכלי בעייתי במיוחד, ניתן להגיש בקשה להשתתפות באשפוז, דרך משרד הבריאות.

כאשר הינכם באים לתכנן את עתידכם, חשוב מאוד להקדיש תשומת לב ומחשבה גם לכל נושא הטיפול והרווחה שלכם בגיל השלישי.